Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

covid-19: happenedfarë ndodhi kur mora vaksinën

covid-19: happenedfarë ndodhi kur mora vaksinën

covid-19: happenedfarë ndodhi kur mora vaksinën

Redaktori ynë i hulumtimit dëgjoi nga dy gra në familjen e saj për përvojën e tyre për të marrë një vaksinë COVID-19. Ja çfarë i thanë atyre.

Të gjitha të dhënat dhe statistikat bazohen në të dhënat në dispozicion të publikut në kohën e publikimit. Disa informacione mund të jenë të vjetra. Vizitoni qendrën tonë të koronavirusit për informacionin më të fundit mbi pandeminë COVID-19.

Ndërsa vaksinat ngadalë po rrokullisen në të gjithë globin, gjithnjë e më shumë njerëz do të marrin mundësinë që të kenë të shtënat e tyre të vaksinave COVID-19.

Shumë prej nesh mund të pyesin se çfarë të presin.

Për të mësuar më shumë rreth asaj që ndodh para, gjatë dhe pas vaksinimit, unë kërkova nga dy gra në familjen time të ndajnë përvojat e tyre për të marrë vaksinimet e tyre COVID-19.

Për më shumë këshilla mbi parandalimin dhe trajtimin e COVID-19, vizitoni qendrën tonë të koronavirusit.

Marrja e të dyve të shtënave në Izrael

Emri im është Shelly. Unë jam me origjinë nga Shtetet e Bashkuara, por aktualisht jetoj në Jeruzalem, Izrael.

Sa i përket vaksinës së gripit, unë mora një mesazh me email nga shërbimi im shëndetësor duke më thënë se ishte koha që unë të merrja vaksinën, dhe ata më dhanë një numër për të kërkuar një takim. M’u deshën disa përpjekje për të kaluar përmes telefonit, dhe një herë e bëra, isha në pritje për një orë.

Pastaj, ishte çështje e minutave për të vendosur emërimet, një për 3 javë pas të parës.

Emërimet ishin për 27 dhjetor 2020 dhe 17 janar 2021, në një strukturë një shëtitje 5-minuta nga shtëpia. Por një javë para takimit, unë mora një telefonatë nga Shërbimi Shëndetësor duke thënë se ata nuk ishin në gjendje të administronin vaksinat në atë vend, kështu që mund të lutem të vij në Pais Arena në 22 dhjetor dhe 13 janar?

Unë shpejt shikova vendndodhjen në një hartë dhe u pajtova. Sa më shpejt aq më mirë!

Më 22 dhjetor, unë shkova 3 milje në arenë, duke ndaluar rrugën në Luginën e Gazelës për të parë nëse mund të vërej ndonjë Gazel. Pashë disa. Pastaj, ishte një shëtitje tjetër gjysmë ore në arenë dhe 10 minuta për të gjetur hyrjen e duhur.

Pas kësaj, ishte lundrimi i qetë. Në derë, unë mora një numër, kontrollova në tavolinë dhe mbusha një formë të vogël, duke dhënë emrin dhe numrin tim dhe duke iu përgjigjur disa pyetjeve.

Forma tregoi se unë do të marr vaksinën Pfizer. Pastaj, u ula në një nga karriget e distancuara shoqërore në zonën e pritjes për të parë ekranin e madh dhe të prisja derisa të dalë numri im. Unë kisha ardhur herët dhe prisja rreth 20-30 minuta, pastaj u drejtova në kubikun e treguar në ekran.

‘Nuk ka ndonjë punë të madhe’

Unë isha në kub me infermierin për nën 2 minuta, në atë kohë infermierja pranoi formën time, më thanë krahun, më tha që kjo Më pas më duhej të prisja 15 minuta para se të dilja në arenë, më pyeta nëse kisha ndonjë pyetje tjetër dhe më dha injeksionin.

Në modën tipike izraelite, brenda asaj kohe, ne gjithashtu përcaktuam që të dy kishim jetuar në Cleveland. Nëse do të kisha qëndruar disa minuta më shumë, mund të kishim zbuluar se ishim të lidhur …

marrja e qëllimit nuk ishte aspak punë e madhe. Pas kësaj, unë u ula në zonën e pritjes, duke lëvizur krahun tim sa më shumë që të ishte e mundur, prita 15 minuta dhe u drejtova për në shtëpi. I shqetësuar se mund të ndjehem i lodhur ose çfarëdo, madje e mora autobusin.

Krahu im ishte i lënduar për disa ditë, dhe unë mund të kisha qenë pak i lodhur, por kjo ishte ajo. Një poshtë, një për të shkuar.

Unë kisha dëgjuar se qëllimi i dytë kishte më shumë të ngjarë të shkaktonte një reagim, kështu që unë përgatisja paraprakisht, duke gatuar një tenxhere të madhe me supë pule (aka penicilinë hebraike) dhe duke anuluar çdo takim për 2 ditët në vijim .

Edhe një herë, unë shkova 3 milje në arenë, mora një numër dhe prita radhën time. Infermierja këtë herë konfirmoi identitetin tim në tabletin e tij, më tundi krahun dhe më dha injeksionin. Ndërsa u largova nga kubiku, ai tha: "Bye-bye, Corona!"

prita 15 minuta dhe shkova në shtëpi. Përsëri, krahu im ishte pak i lënduar për disa ditë. Unë përfundova duke vendosur pjesën më të madhe të supës së pulës në frigorifer.

Kam dëgjuar nga një mik i cili kishte një reagim disi alergjik ndaj qëllimit të parë – kjo është dukshëm e zakonshme për të – por asnjë efekt anësor nga e dyta. Miqtë e tjerë sapo raportuan pak dhimbje në vendin e injektimit.

Marrja e qëllimit të parë në Mbretërinë e Bashkuar

Emri im është Janet. Unë jetoj në bregdetin jugor të Anglisë, afër Brighton.

Të hënën, 18 janar 2021, qeveria britanike njoftoi se njerëzit mbi moshën 70 vjeç dhe ata që janë klinikisht jashtëzakonisht të prekshëm do të fillojnë të marrin ftesat e tyre për vaksinën COVID-19.

Kam marrë një telefonatë nga operacioni i mjekut tim 2 ditë më vonë, dhe ata më pyetën nëse do të doja një takim për të pasur bllokimin tim.

Unë u befasova shumë. Mendova në 78 Unë ndoshta nuk do të merrja një telefonatë deri në mes të shkurtit.

Ata më ofruan një takim pasdite ditën tjetër. Unë sqarova se mund ta mbaja vetëm atë takim nëse mund të merrja dy mbesat e mia sepse ata janë në flluskën time, dhe unë do të kujdesesha për ta për ditën.

Ata më thanë që unë nuk mund t’i merrja ato, por më ofroi një takim alternative në 6:40 në mbrëmje, të cilën e mora.

Kur u ngrita në qendrën e vaksinimit në sallën e fshatit lokal, parku i makinave ishte plot. Ishte aq e zënë, edhe në atë kohë të natës. Por gjithçka ishte shumë, shumë e organizuar. Dyshemeja u shënua gjatë gjithë rrugës nga parku i makinave, pikërisht poshtë një korridori të gjatë dhe në një dhomë të madhe.

Kishte lagjet, për të kërkuar një shprehje më të mirë, duke u siguruar që të qëndronim në sheshet që ishin shënuar në dysheme çdo 6 metra.

Ishte gjithçka shumë miqësore. Kur u futa, nuk më duhej të prisja shumë gjatë. I dhashë detajet e mia dhe u shënova në një listë. Nuk kam pse të prodhoj ID.

Atëherë, dikush erdhi dhe më udhëzoi në një vend. Unë nuk u ula shumë kohë para se të isha thirrur për të pasur vaksinimin tim. > Atij iu kërkua të tregonte ID -në e tij.

Vura re se kishte pesë stendat që bënin vaksinime, me dy persona në secilën stendë.

Kur arrita në vendin tim, zonja e prezantoi veten dhe më pyeti nëse ndihesha mirë dhe të gjitha pyetjet e zakonshme, si kisha qenë ndonjëherë alergjike për ndonjë gjë si penicilinë, apo kisha një epipen. Negativ për të dy ishte përgjigjja ime.

Ajo shpjegoi se unë po kisha vaksinën Pfizer dhe se do të më duhej të ulem për 15 minuta më pas.

Ndërsa unë po flisja me zonjën që ishte gati të më jepte injeksionin, një zonjë tjetër me një kompjuter po dokumentonte të gjitha këto informacione.

Unë mendoj se ajo gjithashtu dokumentoi numrin e shishkës së vaksinave që kisha. Të paktën kështu dukej.

Unë kisha vaksinën në majë të krahut tim të majtë. Ishte krejt pa dhimbje.

Ajo tha të presë nja dy minuta ndërsa ata po i shtypnin të gjitha dhe më pyetën nëse ndihesha mirë.

Ajo pastaj më kërkoi të hyja në dhomën tjetër dhe të shpjegonte se ata do të më telefononin në çdo kohë midis 3 dhe 12 javëve të ardhshme për vaksinimin e dytë.

Ajo e pyeti nëse isha i lumtur me atë, gjë që isha. Pastaj u ula në dhomën tjetër, ku karriget ishin shumë të ndara, dhe ishin dy ose tre staf që monitoronin të gjithë ata që ishin ulur atje.

Ne ishim në kohë dhe në kohën e duhur. Ata më thanë kur ishte koha ime të largohesha, dhe unë shkova. Ishte gjithçka shumë miqësore, shumë, shumë e organizuar dhe shumë profesionale.

Unë shkova në shtëpi me katër faqe fletë informacioni të detajuar në lidhje me covid-19 dhe vaksinën.

Unë nuk kam pasur dhimbje ose https://harmoniqhealth.com/ ndonjë efekt tjetër anësor që nga vaksina 3 ditë më parë. Unë normalisht nuk kam efekte anësore kur marr një goditje të gripit sezonal.

Ndihem shumë me fat që kam pasur vaksinën.

Për azhurnime të drejtpërdrejta mbi zhvillimet më të fundit në lidhje me romanin Coronavirus dhe Covid-19, klikoni këtu.

  • Shëndeti publik
  • Sistemi imunitar/vaksinat
  • Sëmundjet infektive/bakteret/viruset
  • Cat 1

Share this post