Zvuky abnormálního dechu: Příčiny a ošetření

Zvuky dechu, také nazývané plicní zvuky, jsou zvuky, které struktury v plicích vydávají, když člověk vdechuje a ven.

Normální zvuky, které lidé vydávají, když dýchají, by měly být stěží patrné.

Abnormální dech však mohou znít napjaté a podivné zvuky mohou pocházet z plic, když Osoba vdechuje nebo vydechuje. Tyto zvuky jsou patrnější se stetoskopem, ale některé jsou dostatečně hlasité, aby slyšely u uší.

Abnormální dýchání může být známkou základního problému nebo zdravotního stavu. Infekce a další podmínky, které způsobují zánět nebo nahromadění tekutin v plicích, obvykle způsobují neobvyklé zvuky dechu. Zvuky abnormálního dechu, včetně:

 • praskání: také nazývané rales, praskání má tendenci znít jako diskontinuální kliknutí, chrastění nebo bublání, když osoba vdechuje. Zvuky praskajícího dechu mohou znít mokré nebo suché a lékaři je mohou popisovat jako jemné nebo hrubé. Někdy může být sípání dostatečně hlasité, aby slyšelo bez stetoskopu. Squawk je krátká verze pískání, ke které dochází během inhalace.
 • Stridor: Stridor je drsný, vysoký zvuk podobný pískání. Vyskytuje se u lidí, kteří mají blokované horní cesty dýchacích, obvykle, když dýchají..

  Příčiny

  Problémy v plicích nebo jiných dýchacích cestách jsou obecně příčinou abnormálních zvuků dechu. Typ dechového zvuku se může lišit v závislosti na základním stavu. /li>

 • bronchiectasis, neobvyklé rozšíření dýchacích cest v plicích
 • Chronická obstrukční plicní onemocnění (COPD), včetně emfyzému a chronické bronchitidy
 • Objekt uvízlý v plicích nebo jiných dýchacích cestách
 • Intersticiální plicní choroba
 • Plicní edém, který se může vztahovat k městnavému srdečnímu selhání nebo konečné statiště ledvinového onemocnění

Každý typ dechového zvuku má specifické příčiny:

 • praskání: K praskání běžně dochází v důsledku akumulace tekutin v plicích. Toto nahromadění může způsobit podmínky, jako je pneumonie nebo levý srdeční selhání.
 • Rhonchi: Rhonchi se vyskytuje v důsledku podmínek, které blokují proudění vzduchu velkými dýchacími cesty, včetně bronchi. V těchto dýchacích cestách může být také zánět a tekutina. Podmínky, jako je akutní bronchitida a COPD, mohou způsobit Rhonchi. Blokování může nastat, pokud člověk dýchá cizímu předmětu, chemikálii nebo jiné škodlivé látce. Traumatické zranění krku nebo hrudníku zahrnující horní cesty dýchacích by mohlo vést také k zablokování. Stridor může být také příznakem zánětlivých stavů, jako je tonzilitida, epiglottitida nebo krupice (laryngotracheitida). Při dýchání plíce jednotlivce a vzduchové průchody. To pomůže identifikovat typ abnormálního zvuku dechu a zúžit potenciální příčiny oficiální webové stránky moring slim.

  Mohou se zeptat na jakékoli léky, které osoba užívá nebo nedávno bere. Mohou se také zeptat, kdy se příznaky začaly a pokud je něco uvolní nebo vyvolává. CT skenování pro podíl na strukturách hrudníku. Mohou také nařídit krevní testy, aby zkontrolovaly známky základních podmínek. Pro tento test musí osoba vykašlat nějaké sputum, které lékař poté pošle do laboratoře, aby zkontroloval infekční bakterie. blokované nebo poškozené. Test bude měřit, kolik vzduchu osoba vdechne a vydechuje, a ukáže, zda je jejich dýchací funkce normální. Abnormální zvuky dechu se liší v závislosti na základní příčině a závažnosti příznaků osoby.

  V těžkých případech bude možná muset zůstat v nemocnici. Případ bude pravděpodobně závažný, pokud v plicích dojde k vážné infekci nebo tekutině, osoba má významné potíže s dýcháním, nebo v dýchacích cestách je blokování.

  Lidé s chronickými podmínkami Možná bude vyžadovat pravidelné léky a dýchací ošetření. Například lidé s astmatem budou často muset v případě astmatického útoku vždy nést záchranný inhalátor. Každý, kdo zažívá nepřetržité abnormální dýchací zvuky, by měl navštívit lékaře pro správnou diagnózu.

  Abnormální dýchací zvuky často naznačují běžné a léčitelné poruchy. Mohou však být také známkou závažnějšího základního stavu. Lidé by měli hledat okamžitou lékařskou pomoc pro abnormální zvuky dechu nebo dýchací potíže, které jsou náhlé nebo těžké..

  V pohotovostní místnosti budou lékaři hledat další známky nouzových podmínek, jako například:

 • Ohýbání vpřed a pomocí břicha Svaly nebo svaly krku, které pomáhají nebo nutí dýchat
 • Nosní plachalky při dýchání
 • Kůže se obracela modrá, zejména v rtech nebo obličeji
 • Stridor, což znamená, že osoba má zablokování horních dýchacích cest a může být udušení nebo má akutní alergickou reakci

lidé by měli lidé Promluvte si s lékařem, jakmile si všimnou abnormálních zvuků dechu. Rychlá diagnostika a léčba základní příčiny jim poskytne nejlepší šanci vyhnout se dalším zdravotním komplikacím. Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .