Vysoké hladiny minerálů v krvi mohou vyvolat ledvinové kameny.

Dietní problémy, obrovské množství vitamínu D, metabolické poruchy a operace střevního bypassu mohou zvýšit hladinu šťavelanu vápenatého v moči.

Vápenaté kameny se tvoří také díky fosforečnanu vápenatému. Tento kámen je častější u metabolických stavů, jako je renální tubulární acidóza. K tomu dochází v důsledku migrénových bolestí hlavy nebo léků proti záchvatům, jako je Topamax.

Struvitové ledvinové kameny

Tyto kameny se tvoří v důsledku infekce, jako je infekce močových cest. Takové kameny rychle rostou a stávají se velkými, s malým varováním nebo omezenými příznaky.

Ledvinové kameny kyseliny močové

Tyto kameny se tvoří, když lidé nepijí příliš mnoho tekutin nebo ztrácejí nadměrné množství tekutin. Tento typ ledvinového kamene je také běžný u lidí s dnou nebo u těch, kteří dodržují dietu s vysokým obsahem bílkovin. Specifické genetické faktory mohou také zvýšit pravděpodobnost vzniku kamenů z kyseliny močové.

Cystinové ledvinové kameny

Tyto ledvinové kameny jsou u jedinců s genetickými poruchami, které způsobují, že ledviny vylučují příliš mnoho aminokyselin nebo cystinurii.

Rizikové faktory

Určité faktory zvyšují riziko vzniku takových kamenů.

Rodinná nebo osobní historie

V případě, že někdo z rodiny trpí ledvinovým kamenem, vaše šance, že poruchu zdědíte, stoupá. Navíc ti, kteří měli ledvinový kámen, jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku dalšího.

Dehydratace

Nepití dostatečného množství vody zvyšuje riziko ledvinových kamenů. Ti, kteří žijí v teplém podnebí nebo se nadměrně potí, mohou být vystaveni riziku dehydratace.

Specifické diety

Konzumace stravy bohaté na cukr, sůl nebo bílkoviny zvyšuje pravděpodobnost ledvinového kamene. Dieta s vysokým obsahem sodíku může vyvolat ledvinové kameny. Zvýšené množství soli ve stravě zvyšuje hladinu vápníku. Ledviny musí tento zvýšený vápník filtrovat, což slouží ke zvýšení pravděpodobnosti ledvinových kamenů.

Nadváha/obezita

Vysoké BMI, masivní nárůst hmotnosti nebo velký pas zvyšují pravděpodobnost ledvinových kamenů.

Zažívací nemoci a operace

Gastrointestinální onemocnění, jako je IBD nebo chronický průjem nebo operace bypassu žaludku, mění trávicí systém. Ovlivňuje vstřebávání vody a vápníku a zvyšuje pravděpodobnost tvorby kamenných látek v moči.

Specifické zdravotní stavy

Další zdravotní problémy také zvyšují pravděpodobnost ledvinových kamenů. Mezi nemoci a stavy, které zvyšují pravděpodobnost vzniku kamenů, patří renální tubulární acidóza, infekce močových cest, cystinurie, infekce močových cest a hyperparatyreóza.

Pití méně vody

Hlavním důvodem tvorby kamenů v ledvinách je pití menšího množství vody nebo nadměrné množství kamenotvorných látek v močovém sekretu. Namáhavé cvičení bez dostatečného množství vody zvyšuje pravděpodobnost ledvinových kamenů. Problém způsobují také obstrukce močových cest.

Další rizikové faktory

https://recenzeproduktu.top/

Život v suchých, horkých oblastech, opakované infekce močových cest, absolutní zvýšení kyseliny močové v krvi nebo moči, metabolické abnormality nebo vysoký obsah vápníku v krvi mohou vést k ledvinovým kamenům.

Neméně důležité je, že nemoci jako hypertenze, cukrovka a ulcerózní kolitida zvyšují pravděpodobnost tvorby kamenů. Dalším rizikovým faktorem jsou léky, jako jsou antacida bohatá na vápník a diuretika.

Jedinci, kteří přijímají menší množství vody a jedí nadměrné množství živočišných bílkovin nebo stravu s vysokým obsahem soli, mohou zvýšit pravděpodobnost ledvinových kamenů. Nadměrné doplňky vitaminu D, cukr a potraviny bohaté na oxalát, jako je špenát, podporují tvorbu ledvinových kamenů.

Ledvinové kameny se tvoří v důsledku nahromadění vápníku, kyseliny močové, amoniaku a cystinu v těle.

Diagnóza

Diagnóza ledvinového kamene se provádí na základě údajů z historie, analýzy moči, fyzikálního vyšetření a rentgenových studií. Klinická diagnóza je založena na lokalizaci a závažnosti bolesti, která je kolikového typu a křečí. Bolest zad nastává, když kameny způsobují obstrukce ledvin. Fyzikální vyšetření může ukázat horečku a citlivost na postižené costovertebrální straně.

Provádějí se typické laboratorní studie a mikroskopicky se zkoumá moč. Může zobrazovat červené krvinky, bílé krvinky, bakterie, močové odlitky a krystaly. Kultivace moči je klíčem k identifikaci infekcí a organismů, které způsobují problémy v močovém traktu. Kultivace se také používá ke stanovení citlivosti mikroorganismů na některá antibiotika.

Při podezření na infekci je nutné vyšetřit kompletní krevní obraz. Zvýšený počet neutrofilů ukazuje na bakteriální infekci. Pro testování vysoké hladiny vápníku v krvi a hyperkalcémie jsou vyžadovány testy renálních funkcí. Proto se provádí 24hodinová analýza moči pro měření denního objemu moči, kyseliny močové, vápníku, citrátu, fosfátu a šťavelanu, kromě sodíku hořčíku.

Sběr kamene se provádí po jeho průchodu sběrným šálkem nebo čajovým sítkem. Chemická analýza odebraných kamenů určuje jejich složení a řídí další terapii a prevenci.

Tyto kameny jsou detekovatelné pomocí CT vyšetření, kromě vzácných kamenů složených ze specifických zbytků léků v moči. Dále, 60 procent ledvinových kamenů je rentgenově neprůhledných.

Pokud není k dispozici CT vyšetření, může urolitiázu potvrdit intravenózní pyelogram. Intravenózní injekce kontrastní látky je následována rentgenem KUB (močového měchýře ledvin). Urolity v močovém měchýři, močovodu a ledvinách lze vidět pomocí kontrastních látek.

Pro těhotné ženy nebo ty, kteří se chtějí vyhnout záření, jako jsou děti, jsou ultrazvukové zkoušky užitečné. Tento test ukazuje na přítomnost hydronefrózy, což naznačuje, že kámen blokuje odtok moči. Radiolucentní kameny se zobrazují na ultrazvukové zobrazovací analýze. Renální ultrasonografie zahrnuje nízkou cenu a absenci radiační expozice.

Testy moči mohou odhalit, zda moč obsahuje vysoké hladiny minerálů, které tvoří ledvinové kameny. Komplexní vyšetření moči a krve určí typ ledvinových kamenů u pacienta. Vzorek krve lze získat a odeslat do laboratoře k testování. Vysoké hladiny minerálů v krvi mohou vyvolat ledvinové kameny. Pro lokalizaci kamene jsou potřeba zobrazovací testy. Provedené testy také ukazují problém za tvorbou ledvinových kamenů, včetně blokády močových cest nebo vrozených vad. Testy jako zobrazování nevyžadují anestezii. Bolest může být tvrdá, přichází ve vlnách. Pro mnohé to může být opakující se problém.

Prevence

Prevence ledvinových kamenů není náročná. Vyžaduje to však určité úsilí. Ledvinové kameny se tvoří, když moč obsahuje koncentrované chemikálie, které tvoří krystaly. Krystaly rostou do velkých hmot nebo kamenů. Tyto kameny se pak dostávají do močových cest, a pokud způsobí obstrukci, může to vést k bolesti a zablokování odtoku moči.

Mnoho kamenů vzniká, když se vápník kombinuje s látkami, jako je oxalát nebo fosfor. Kameny jsou také výsledkem kyseliny močové, protože tělo metabolizuje bílkoviny. Doporučuje se prevence ledvinových kamenů. Zde je návod, jak to udělat.

Pijte dostatečné množství vody

Další pití vody ředí látky v moči a spouští kameny. Pijte dostatek tekutin, abyste vytvořili alespoň 2 litry moči za jediný den. To se rovná asi osmi osmi uncovým pohárům. Některé citrusové nápoje jako pomerančová nebo citronová šťáva mohou také blokovat tvorbu kamenů.

Rozhodněte se pro Adekvátní vápník

Volba příliš malého množství vápníku může způsobit zvýšení hladiny oxalátu. Spouští ledvinové kameny. Abyste tomu zabránili, vezměte si množství vápníku potřebné pro váš věk. Identifikujte vápník v různých potravinách. Studie spojují nadměrné doplňky vápníku s ledvinovými kameny. Muži ve věku 50 a více let by se měli rozhodnout pro 1000 mg vápníku za jediný den spolu s 800-1000 mezinárodními jednotkami vitaminu D, aby napomohly vstřebávání vápníku.

Snižte příjem soli

Dieta s vysokým obsahem soli spouští ledvinové kameny. Činí tak zvýšením vápníku v moči. Dieta s nízkým obsahem soli nebo sodíku je nezbytná pro odvrácení ledvinových kamenů. Současné pokyny naznačují, že celkový příjem sodíku za den by měl být omezen na 2 300 miligramů. Pokud příjem sodíku vedl k ledvinovým kamenům, snižte každodenní spotřebu na 1 500 mg. Pomůže krevnímu tlaku a srdci.

Omezte živočišné bílkoviny

Nadměrná konzumace živočišných bílkovin, jako jsou vejce, mořské plody, drůbež a červené maso, zvyšuje hladinu kyseliny močové a spouští ledvinové kameny. Dieta bohatá na bílkoviny snižuje hladiny citrátů, chemických látek v moči, které zabraňují tvorbě kamenů. Pokud se u vás objeví kameny, omezte denní příjem masa na doporučené množství. Rozhodněte se pro porce zdravé pro srdce.

Vyhněte se kamenotvorné dietě

Konkrétní potraviny a nápoje jako řepa, rebarbora, čokoláda a čaj nebo ořechy jsou bohaté na oxalát. Colas jsou také sycené nápoje překypující fosfáty. Takové potraviny vedou k ledvinovým kamenům. Pokud máte problém s kamenem, vyhněte se takovým potravinám. Určité potraviny a nápoje pravděpodobně nevyvolají ledvinové kameny, dokud je nekonzumujete ve velkém množství. Některé studie ukazují, že vysoké dávky vitaminu C zvyšují riziko ledvinových kamenů. Tělo přeměňuje oxalát z vitamínu C.

Léčba

Většina kamenů vypadne z těla bez léčby. Ale pití dostatečného množství tekutin může pomoci při rychlém průchodu kamenem. Léky lze také předepsat na potlačení bolesti. Léčba je zaměřena na kontrolu symptomů. Pacientům s ledvinovými kameny se doporučuje dostatečný příjem tekutin.

Léčba vyžaduje zvážení následujících faktorů: velikost kamenů, předchozí anamnéza ledvinových kamenů, zvětšení prostaty u mužů, těhotenství. V případě, že kámen je 4 mm nebo méně, je 80% šance na průchod, zatímco kámen 5 mm přichází s 20% pravděpodobností. Kameny větší než 10 nebo 9 mm vyžadují lékařský zásah.

Když kameny nevedou k žádným příznakům, léčba není nutná. U příznaků spouštění kamenů je nezbytná kontrola bolesti. Byla vyvinuta úspěšná terapie, která zajišťuje odstranění větších kamenů. Existuje postup zvaný litotrypse, který se používá, když rázové vlny rozbijí velký kámen na menší kousky a projdou močovým systémem.

Chirurgický zákrok k odstranění ledvinových kamenů je nutný v případě závažných případů, kdy léčba není aktivní. Lidé s ledvinovými kameny zůstávají v průběhu života vystaveni riziku dalších kamenů. Kromě toho lze doporučit také homeopatické léky, jako je hortenzie, Berberis vulgaris, Uva ursi, Pareira brava a Ocimum canum. Klíčem je kontrola bolesti způsobené ledvinovými kameny. Některá z těchto homeopatik také vypudí kameny. Konstituční léky jako Calcarea carb, lycopodium, sarsaparilla se používají pro kontrolu tvorby kamenů. Nejlepší je přijmout nápravná opatření, aby se zabránilo tvorbě kamenů. Pít více vody je prvním kritickým krokem. Dalším dobrým nápadem je změnit stravu nebo léky, které se podílejí na ledvinových kamenech. Ti, kteří mají tendenci tvořit kameny šťavelanu vápenatého, omezují konzumaci potravin s vysokým obsahem oxalátů, jako jsou pšeničné klíčky, špenát, řepa a arašídy. Pití citronových nápojů nebo citronová šťáva může také zabránit ledvinovým kamenům.

Pokud máte v minulosti kameny, vždy se ujistěte, že zůstanete dobře hydratovaní, vypijte 6-8 sklenic vody denně. V závislosti na druhu kamene musí být zavedeny léky nebo opatření, aby se zabránilo opakování. Pokud jde o kámen z kyseliny močové, omezte příjem masa a masných výrobků. Musíte se také vyvarovat měkkýšů, ovesných vloček, celozrnných výrobků a sušeného hrášku, špenátu, fazolí a dalu. Pokud se tvoří oxalátové kameny, vyhněte se sladkým bramborám, špenátu, zelenému jitrocelu, fíkům, mandlím, rybízu, hroznům a kešu oříškům.

Preventivní opatření jsou spojena s typem kamene, který se tvoří. U pacientů s vápníkovými kameny se doporučuje hodně vody.

Dietní opatření

Specifická léčba je založena na typu ledvinového kamene, který se tvoří. Dieta může ovlivnit ledvinové kameny nesmírně. Preventivní strategie zahrnují nutriční změny, léky ke snížení vylučovací zátěže kalkulogenních sloučenin v ledvinách. Současná dietní doporučení minimalizující tvorbu ledvinových kamenů jsou diskutována níže.

Zvyšte příjem tekutin na více než 2 litryZvyšte příjem citronové, limetkové šťávy nebo kyseliny citrónové.Umírněte nebo omezte příjem vápníku.Omezte příjem soli.Vyhněte se velkým dávkám doplňků vitamínu COmezte příjem živočišných bílkovin na maximálně dvě jídla denně. Příliš mnoho živočišných bílkovin u mužů je spojeno s ledvinovými kameny.Omezte příjem kolových nápojů, které obsahují kyselinu fosforečnou, na méně než jeden litr týdně.Hořčík zastavuje tvorbu krystalů a ledvinových kamenů. Při provádění 24hodinových rizikových profilů jsou hladiny hořčíku jediným ukazatelem stability v močovém prostředí.Udržování zředěné moči tekutinovou terapií pomáhá. Zvyšte objem moči k odvrácení ledvinových kamenů pitím alespoň 2 litrů denně. Masivní příjem tekutin také omezuje riziko recidivy o 40 procent.

Ledvinové kameny obvykle omdlí samy. Ale pokud čelíte velké bolesti a překážkám, lékaři mohou krystaly rozbít nebo odstranit. Léčba obvykle závisí na tom, jak velký je kámen a jaké má příznaky.

Pokud kámen nezpůsobuje potíže, lékař vám může pomoci tím, že doporučí vodu k jeho vyplavení do 2-4 týdnů. Kámen je třeba vyhodnotit pomocí laboratorního testu, aby se zjistilo, zda léky mohou zabránit dalším kamenům.

Léky

Pokud je člověk v nepohodlí, symptomy lze snadno zvládnout během čekání na odstranění kamene. OTC léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, mohou pomoci. Drogy jsou také vyžadovány ke zmírnění pocitu zvracení a nevolnosti. Dobře mohou fungovat i léky na předpis.

Blokátory vápníkových kanálů/blokátory alfa

Tyto léky uvolňují močovod a napomáhají rychlému pohybu kamene.

Citrát draselný/citrát sodný

Tento lék zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů v důsledku přebytku kyseliny močové.

Chirurgická operace

Je možné, že kámen je příliš velký na to, aby se dal přirozeně projít. Lékař pak bude muset provést operaci, aby ji rozbil nebo odstranil. Tato operace může být provedena, pokud čelíte infekci nebo bolesti. Neschopnost močit kvůli kamenům, které blokují průtok moči, také vyžaduje chirurgický zákrok.

Lékař se může rozhodnout pro jeden z mnoha postupů.

Litotrypsie rázovou vlnou

SWL neboli litotrypse rázovou vlnou je standardní léčbou v USA. Nejlépe funguje na malé nebo středně velké kameny. Doktor se zaměřuje na vysokoenergetické zvukové vlny, aby rozbil kámen. Rázové vlny vycházejí z oblastí mimo tělo. Proto je SWL známá jako mimotělní metoda. Léky proti bolesti předem zajistí, že můžete jít domů tentýž den.

Ureteroskopie

Při tomto chirurgickém zákroku váš lékař zavede flexibilní, tenký nástavec do močového měchýře, močové trubice a močovodu, aby kámen lokalizoval. Pokud je kámen malý, používá se k jeho odstranění koš. U větších kamenů laser procházející dalekohledem rozbije kámen na menší kousky pro snadný průchod.

Perkutánní nefrolitotomie

Tento postup je také známý jako perkutánní neforolitotrypse. Tyto chirurgické zákroky jsou nezbytné, pokud je kámen větší nebo pokud se nepodařilo jej odstranit jinými metodami. Zavede se tenká hadička a kámen se odstraní (nefrolitotomie) nebo se zlomí (nefrolitotripsie).

Mohou být podávány léky, aby se jednotlivci neprobudili nebo nepociťovali bolest. Tento chirurgický zákrok může zahrnovat 1-2 dny hospitalizace.

Otevřená ordinace

Toto zůstává možností pro masivní kameny, které nelze odstranit jinou léčbou. Pro tuto operaci budete uvedeni do celkové anestezie. Chirurg prořízne bok, aby se dostal k ledvině, a vyjme kámen otvorem.